Konakyeri, Pazaryolu

<  Bir Önceki Sayfa

Konakyeri, Erzurum ilinin Pazaryolu ilçesine bağlı bir köydür.


HAKKINDA

Erzurum ili, Pazaryolu İlçesine bağlı olan köyümüzün, Erzurum'dan ziyade Bayburt iline olan yakınlığı nedeniyle, Bayburt ili üzerinden ulaşımı sağlanmaktadır.

Daha önce İspir'e bağlı olan Konakyeri köyü, Pazaryolu'nun ilçe yapılmasıyla, Pazaryolu'na bağlanmıştır. Koskor köyü, Pazaryolu ilçesinin Bayburt sınırındaki son köydür.

Pazaryolu'na 38 km, Bayburt'a 31 km, Erzurum'a ise 160 km uzaklıkta olup, kuzeyinde Bayındır (4 Km) ve Hantıs (4,7 Km) köyü, doğusunda Yaylalı (Cirasor)(2,8 Km) köyü, batısında Bayburt'un bir köyü olan Kavakyanı (5,5 Km) köyü ve güneyinde Mescid Dağları vardır.

Bayburt İl merkezinden ve Pazaryolu İlçesinden Konakyeri Köyüne minibüslerle ulaşılabileceği gibi, özel araçlarınızla da her iki yönden köye asfalt olmayan (stabilize) bir yoldan doğal güzellikler eşliğinde ulaşabilirsiniz.

Trabzon ilinin Of ilçesi yolundan Çaykara ve Uzungöl üzerinden de Koskor'a ulaşılabileceği gibi, Rize ilinin İkizdere ilçesi üzerinden de Koskor'a ulaşılabilir.
Pazaryolu'nun Güney Batısında kalan ve eski ismi KOSKOR olan Konakyeri Köyü ilçenin bu tarafta en son köy olarak Bayburt sınırını çizmektedir.İlçenin en kalabalık ve en büyük köyü olan Konakyeri Köyü halkının geçim kaynağı tamamen tarım ve hayvancılıktır. Dışarıya pek göç vermeyen Koskor'da göç olayı % 10'lar civarındadır. Nüfus oranı hiç azalmamış, tam aksine sürekli artmıştır. 8 yıllık İlköğretim okulu olan köyümüz İlçe Merkezindeki Pansiyonlu İlköğretim okulu kadar öğrenciye sahiptir.


KÜLTÜR VE GELENEK

Hakkında bilgi yoktur.


COĞRAFYA VE İKLİM

Erzurum iline 160 km, Pazaryolu ilçesine 38 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


EKONOMİ VE GELİR KAYNAĞI

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

kaynak toplamada yardımcı bilgi kaynağı : http://tr.wikipedia.org/wiki/Konakyeri,_Pazaryolu

© Copyright 2013 İSPA-DER | t: 0216 470 55 35 | f:0216 470 55 35 | @ info@ispader.com

Arne Yazılım Blş. Danışmanlık