Laleli, Pazaryolu

<  Bir Önceki Sayfa

Laleli, Erzurum ilinin Pazaryolu ilçesine bağlı bir köydür.


HAKKINDA

Laleli köyünün önceki adı Gindis'dir. I. Dünya Savaşı'nda çarlık Rusyasının askerlerinin Laleli köyüne de gelip sivil halkı can ve mal açısından kayba uğrattıkları bilinmektedir. Bu sırada köy halkı yine Erzurumu'un bir köyü olan Mülk köyüne sığınmış, kimi köy insanı ise büyük şehirlere doğru göçü başlatmıştır. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ise halk yeniden köyüne dönmüştür.


KÜLTÜR VE GELENEK

Laleli köyü doğal güzellikleri açısından Pazaryolu köyleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Çoruh nehri, köyün tam önünden geçmektedir. Köy yerleşimi, dağlarin arasında, eğimli bir arazi üstünde, Çoruh nehrinin yanındadır. Çevresindeki yeşil dağlar, tam önünden akan coşkun Çoruh, tertemiz havası köyün ilk akla gelen özelliklerindendir. Çevre köylerce İspir'in İstanbul'u olarak da bilinir. Türkmen Dadaş gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
Dadaşlar, misafirperverlikleriyle tanınırlar. Köy halkı, Erzurum kültürüne oldukça bağlıdır. Köy halkının üstünde durduğu konuların başında adalet, eşitlik ve hoşgörü gelir. Köy halkı içinde birçok değişik görüşte insan barındırmasına rağmen bu farklılık hiçbir zaman kutuplaşmaya neden olmamıştır.
Başlıca yemekleri; Lor peyniri, lorlu kuymak, kete ve lavas ekmegi, kara helva, sütüzü kuymagi, patatesli lahana sarmasi, ziron, hasil, tirit, kalacos, herse, dag turşusu gibi Anadolu kültürünü yansıtan yemekler köy halkının vazgeçilmez tatları arasındadır.


COĞRAFYA VE İKLİM

Köyde yazlar bunaltıcı olmayan bir sıcaklıkta, kışları ise köy haklının karın tadını doyasıya çıkarabileceği güzellikte geçer. Özellikle Mayıs ayında açan çiçekleri yeşeren doğasıyla Laleli köyü görülmeye değerdir.


EKONOMİ VE GELİR KAYNAĞI

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 

kaynak toplamada yardımcı bilgi kaynağı : http://tr.wikipedia.org/wiki/Laleli,_Pazaryolu

© Copyright 2013 İSPA-DER | t: 0216 470 55 35 | f:0216 470 55 35 | @ info@ispader.com

Arne Yazılım Blş. Danışmanlık