Meşebaşı, Pazaryolu

<  Bir Önceki Sayfa

Meşebaşı, Erzurum ilinin Pazaryolu ilçesine bağlı bir köydür.


HAKKINDA

Köy adını hemen tepede bulunan meşe ormanından almaktadır.Eski ismi Rus'ların ve Ermenilerin işgali ile Arnas olarak değiştirilmiştir.Köyün tam olarak ne zaman kimler tarafından kurulduğu bilinmemekle birlikte tahmini olarak yıllardan beridir burada yerleşimin olduğu bilinmektedir.Bir dağ köyü olan Arnas'a Çoruh nehri üzerine yapılan köprünün bitimiyle birlikte tonlarca dinamit atılarak köyün yüksek rakımına rağmen otoban misali genişçe bir yol yapılmıştır.


KÜLTÜR VE GELENEK

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
Köyün gelenekleri Erzurum'dan fazla bir farkı yoktur. Kadınlar ehram ve çar denilen örtü kullanır. Erkekler genelde gurbetçi olduğundan köy işlerine kadınlar bakar. Kadınlar, işler için imece yaparlar. Düğünleri şenlikli geçer. Bir gün önceden erkekler ayrı, kadınlar ayrı evlerde eğlenirler. Erkekler, kendi arasında sabaha kadar yöresel oyunlar oynarlar. Kadınlar ise kına gecesi yaparlar. Düğünler, köy harmanlarında yapılır. Genellikle "bar" oynanır, davul-zurna eşliğinde halay çekilir.


COĞRAFYA VE İKLİM

Erzurum iline 138 km, Pazaryolu ilçesine 26 km uzaklıktadır. Türkiye'de karasal İklimi etki alanı içerisindedir.Burada söylenmesi gereken önemli hususlardan birisi şudur.Eski adı Arnas yeni adı Meşebaşı köyü olan bu yerleşim birimi diğer köylerden farklıdır.


EKONOMİ VE GELİR KAYNAĞI

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dağ köyü olması hasebiyle son zamanlarda arıcılık noktasında ilerlemiştir.

kaynak toplamada yardımcı bilgi kaynağı : http://tr.wikipedia.org/wiki/Me%C5%9Feba%C5%9F%C4%B1,_Pazaryolu

© Copyright 2013 İSPA-DER | t: 0216 470 55 35 | f:0216 470 55 35 | @ info@ispader.com

Arne Yazılım Blş. Danışmanlık